تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوا (content calendar) یک تقویم ساده برای برنامه‌ریزی تولید و انتشار محتوا در رسانه های مختلف مثل وبلاگ، وب سایت، اینستاگرام، لینکدین،کلاب هاووس و … است.
تولید محتوای پیوسته و منظم چالش برانگیز است با طراحی یک تقویم محتوایی، به طور مداوم محتوای جذاب و مرتبط برای مشتریان بالقوه و فعلی خود تولید کنید.حجم کاری روزهای آتی تیم شما به واحدهای روشن و قابل کنترل تقسیم می‌شود
تقویم محتوایی با نمایش تصویر کلی از روزهای آینده به شما کمک می‌کند تا در مسیر رسیدن اهداف بازاریابی محتوایی حرکت کنید.تقویم محتوایی به صورت یکساله، سه ماهه، یک ماهه و هفتگی و روزانه طبقه بندی و اجرا می‌شود.

دانلود تقویم محتوایی,تقویم محتوایی

تقویم محتوا در بازاریابی محتوایی چه نقشی دارد؟

تقویم محتوا در بازاریابی محتوایی نقش اساسی و پررنگی دارد، چرا که باعث انسجام دادن به برنامه های بازاریابی محتوا می‌شود. وقتی که شما از یک تقویم در برنامه بازاریابی محتوایی خودتان استفاده می‌­کنید، باعث می­‌شود که دقیقا متوجه شوید که چه روزی باید چه محتوایی تولید کنید و طبق برنامه زمانبندی تولید محتوا پیش بروید.
بدون داشتن تقویم محتوایی به هیچ عنوان شما نمی‌­توانید برنامه بازاریابی محتوا را به صورت دقیق عملی کنید.
یکی از نقش ­ها می­‌تواند لیست موضوع ­ها مطابق با نیاز مخاطبین باشد. یعنی شما در تقویم تولید محتوا در فضایی که به صورت آزاد دارد می­‌توانید لیستی از موضوع­ های مورد نیاز مخاطبین که در این تاریخ بدست آورده ­اید را مکتوب کنید

چه کسانی باید تقویم محتوایی داشته باشند؟

اعضا تیم تولید محتوا برای مدیریت پیوسته تولید محتوا به این تقویم خاص نیاز دارند همانطور که همه افراد برای مدیریت فعالیتهای روزانه به تقویم (Calendar) سالیانه نیاز دارند.
تقویم محتوایی توسط دیجیتال مارکترها، بلاگرها، کارشناسان تولید محتوا، کارشناس سئو، ناشران، فریلنسرها و … برای هدف گذاری، برنامه‌ریزی و نظم دهی بهتر استفاده می‌شود.

اگر به دنبال طراحی سایت، طراحی فروشگاه اینترنتی، خدمات تولید محتوا و سئو سایت هستید می‌توانید

با شرکت فرادیس با شماره تلفن: 03195018095  یا  موبایل: 09194067652  تماس بگیرید.

چرا باید از تقویم تولید محتوا استفاده کنیم؟

  • مشخص بودن اهداف تجاری تولید محتوا

  • تولید محتوای منظم و افزایش تعامل با کاربر

  • ایده های محتوایی را فراموش نمی کنید

  • جلب اعتماد مخاطبان و موتورهای جستجو
  • افزایش بهره‌‌وری‌ کاری و همکاری تیمی تولید محتوا

  • آمار، تحلیل و برنامه‌ریزی مجدد بازاریابی محتوا
  • جلوگیری از تولید محتوا تکراری و خطاهای کاری

  • صرفه‌جویی در منابع، زمان و نیروی انسانی

محتوای، تقویم محتوایی چیست؟

تقویم‌های محتوا شامل سرفصل محتواهایی هستند که قرار است در روز، هفته و ماه  آینده تولید و به اشتراک گذاشته شود.

1-عنوان محتوا (تیتر)
روزانه هزاران فکر و ایده در ذهن ما شکل می‌گیرد بعضی از ایده‌ها بهتر از ایده‌های دیگر برای رشد کسب و کار مناسب است عنوان محتوا مشخص می‌کند چه اطلاعاتی باید تولید شود.برای ساختن عنوان بهتر برای جذب مخاطب نیاز به مهارت تبلیغ نویسی دارید.

2-نوع محتوا 
فرمت محتوای شما چیست؟ هر متن، صوت، تصویر، اینفوگرافی، ویدیو، لایو، وبینار ، پادکست و … که تولید می‌کنیم فرمت های مختلف محتوا هستند. برای تولید هر نوع محتوا نیاز به مهارت و ابزار خاص خود دارید.

3-تاریخ تحویل محتوا
محتوای چه زمانی باید به تیم بازاریابی محتوا تحویل داده شود؟ زمانی که تولید محتوا، کار تیمی باشد باید تاریخ تحویل محتوا مشخص باشد تا بقیه اعضا بتوانند برای تکمیل و انتشار محتوا اقدام کنند. تایخ تحویل محتوا را زودتر از تاریخ انتشار محتوا قرار دهید تا وقت کافی برای بازنگری و بهبود محتوای تولید شده داشته باشید.

4-تاریخ انتشار محتوا
محتوای چه زمانی باید منتشر شود؟ بهترین زمان انتشار محتوا در وبلاگ، پست و استوری اینستاگرام، ایمیل مارکتینگ متفاوت است تاریخ انتشار محتوا بر اساس بهترین روز و ساعت ارسال محتوا در هر رسانه انتخاب کنید.

5-مسوول تولید محتوا
چه کسی محتوای را تولید می‌کند؟ تولید محتوا در بسیاری از شرکت ها یک کار تیمی است برای تقسیم بندی وظایف باید مسوول تولید محتوا مشخص باشد. یکی از ستونهای تقویمتولید محتوا نام تولیدکننده محتوا را وارد کنید

6-کلمات کلیدی 
جستجو کنندگان بیشتر دنبال چه کلماتی هستند؟ عبارات کلیدی (Keywords) به روند بهبود سئو وب سایت کمک کند و برای بهینه سازی سایت بسیار مهم است.

7-هشتک ها
محتوای تولید شده توسط شما نیاز به دیده شدن دارد، برای اینکه محتوای شما را در معرض دید بهتر مخاطبان قرار دهند باید از بهترین هشتک ها در شبکه های اجتماعی استفاده کنید

8-محل انتشار محتوا
محتوا در کدام سایت یا شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود؟ محتوا بر اساس محل انتشار محتوا، تولید می‌شود. سایز تصویری که برای وبلاگ یا پست اینستاگرام آماده می‌کنید با سایز استوری ایسنتاگرام متفاوت است. محل انتشار محتوا در زمان، تولید محتوا به شما کمک می‌کند تا محتوایی با فرمت اشتباه تولید نکنید

9-وضعیت محتوا
اجرای تقویم محتوا با چاش های همراه است گاهی ادیت محتوا بیش از حد انتظار طولانی می‌شود یا محتوای تولید شده ناقص است شاید مسوول تولید محتوا بیمار شده و تکمیل آن تا هفته بعد به تعویق افتاده است. وضعیت محتوا باید به انجام شده،ناقص و انجام نشده تقسیم شود.

دانلود تقویم محتوایی

چگونه تقویم محتوایی طراحی کنیم ؟

طراحی تقویم محتوا بسیار راحت است برنامه اکسل قدرت و امکانات خیلی زیادی برای طراحی تقویم محتوایی دارد . شاید افراد زیادی در سطح مبتدی با اکسل کار کرده باشند اما توجه داشته باشید که اکسل ابزارهای بسیار پیشرفته ­ای برای ایجاد یک تقویم بازاریابی محتوا دارد که باید حتما از آن استفاده کنید.

طراحی تقویم محتوا با استفاده از Google sheet که جزو یکی از سرویس­های قدرتمند گوگل است بسیار راحت است. شما با اکانت گوگل می‌­توانید از طریق سایت خود گوگل به این حساب دسترسی داشته باشید و به راحتی مشخص کنید که در چه تاریخی من می­‌خواهم چه کاری را انجام بدهم. یا از یک سررسید ساده استفاده کنید که فضایی هم داشته باشد برای اینکه بتوانید مطالبتان را یادداشت کنید.

اگر کسب و کار هستید و  تیم تولید محتوا دارید ابزارهای Goolge Sheets یا Trello گزینه های بهتری هستد و همه اعضا تیم شما می توانند به صورت آنلاین بخشهای مربوط به خود را ویرایش کنند نظرات و پیشنهادات تولید محتوا را با دیگر اعضا تیم به اشتراک بگذارند.

نمونه تقویم محتوایی برای شروع بازاریابی محتوا در یک فایل اکسل طراحی شده است که همه نکات طراحی که در بالا توضیح داده شد، در فایل پیاده سازی شده است و برای الگو گرفتن و شروع کار می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود تقویم محتوایی
دانلود تقویم محتوایی اینستاگرام
تقویم محتوایی اینستاگرام ۱۴۰۰

تقویم محتوایی اینستاگرام در حقیقت برنامه‌ریزی محتوای به اشتراک گذاشته شده در اینستاگرام است. نه تنها اینستاگرام ، شما برای تولیدمحتوای با کیفیت‌تر و حفظ سلامت فضای‌مجازی خود، نیاز به تقویم محتوای شبکه‌های اجتماعی دارید.

اگر شما یک کسب و کار هستید، در اینستاگرام فعالیت دارید، تقویم اینستاگرام برای کسب و کارها یک مولفه‌ی واجب برای درآمدزایی شما از فضای مجازی است.

10 نکته طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام مطالعه کنیم

منابع : الو محتوا