لایت هاوس گوگل یا فانوس دریایی گوگل یکی از ابزارهای گوگل است به شما این امکان را می دهد که عملکرد وبسایت خود را بازرسی کنید. ورژن اولیه این ابزار یعنی Google Lighthouse 1.0 تنهای برای بررسی Progressive Web App ها مورد استفاده قرار می گرفت. در ادامه و در ورژن ۲ امکان ارزیابی سئو و عملکرد وبسایت های معمولی نیز به این ابزار اضافه شد. در نهایت و هنگام انتشار ورژن سوم در اوایل ساال ۲۰۱۸، لایت هاوس دارای یک قالب جدید و همچنین ابزارهایی برای ارزیابی در سطح کدهای برنامه نویسی وب سایت ها از طریق مرورگر گوگل کروم بود.

لایت هاوس گوگل سئو

چه ارزیابی هایی توسط Google Lighthouse قابل اجرا هستند؟

ارزیابی های انجام شده در گوگل لایت هاوس به ۵ بخش تقسیم می شوند.

1 – Preformance

در این بخش لایت هاوس میزان سرعت بالا آمدن یک وبسایت یا اپلیکیشن را بررسی می کند و مشخص می کند که به چه سرعتی کاربران می توانند به محتوای درون آنها دسترسی پیدا کنند. در این قسمت Lighthouse 6 فاکتور سرعت را اندازه گیری می کند:

First Contentful Paint : مدت زمانی که طول می کشد تا اولین نوشته یا عکس پیش چشمان مخاطب ظاهر شود.
First Meaningful Paint : مدت زمانی که طول می کشد تا محتوای اصلی صفحه مورد نظر پیش چشمان مخاطب ظاهر شود.
Speed Index : این اصطلاح، اصطلاحی است که با استفاده از آن سرعت بارگذاری محتوای سایت را تعریف می کنند.
Time to Interactive : مدت زمانی که طول می کشد تا کاربر بتواند به طور کامل با صفحه و محتوای آن تعامل ایجاد کند. ( مانند کلیک کردن برروی دکمه های خاص یا … )
First CPU Idle : ارزش مورد اندازه گیری در این بخش به زمانی بر می گردد که طول می کشد تا فعالیت محتوای اصلی صفحه به قدری پایین باشد ( سریع بارگذاری شود ) تا به دیوایس کاربر این اجازه را بدهد که دیگر بخش های غیر مهمتر را بارگذاری کند.
Estimated Input Latency : فاکتور قبلی همانطور که گفتیم در مورد این بود که چقدر طول می کشد تا وبسایت یا اپلیکیشن به فعالیت های کاربران واکنش نشان دهد که بر اساس میلی ثانیه اندازه گیری می شود و ماکسیموم مدت زمان آن باید زیر ۵ ثانیه باشد. اگر این زمان از ۵۰ میلی ثانیه بیشتر باشد، به احتمال زیاد کاربران وبسایت یا اپلیکیشن را کُند خوانده و آن را ترک می کنند.
آنالیزهای Lighthouse پس از انجام شدن همیشه راه حل هایی را نیز پیش پای قرار می دهند. راه حل هایی نظیر راه های کم کردن مدت زمان بارگذاری، مانند کم کردن حجم عکس ها، پاکسازی کچ های JavaScript یا CSS، کم کردن منابع بلاک کننده رندرها که باز به فرمان های جاوا اسکریپت و CSS برمی گردد، مدت زمان پاسخگویی سرور و جلوگیری از Redirect شدن نیز جزو راه هایی هستند که می توانید با استفاده از آنها عملکرد وبسایت را بهبود بخشید.

اگر بخواهیم فهرستی از پیشنهادهای لایت هاوس برای بهبود عملکرد وبسایت و یا اپلیکیشن ها را بنویسیم، نتیجه فهرستی مانند فهرست زیر خواهد شد:

کم کردن منابع بلاک کننده رندرها
فرمت های عکس next-gen در سرورها
فعال کردن فشرده سازی متن ها
غیرفعال کردن CSSهای غیرقابل استفاده
مطمئن شدن از واضح بودن متون هنگام بارگذاری Webfontها
استفاده صحیح از کش Cacheها برای جنبه های مختلف وبسایت
بهبود سازی Critical Rendering Path
عدم استفاده از عکس های بیش از حد بزرگ
به تاخیر انداختن بارگذاری عکس های خارج صفحه
فشرده سازی CSS
فشرده سازی JavaScript
بهینه سازی عکسها
فعال کردن قابلیت پیش اتصال به سرورها
پایین نگه داشتن مدت زمان پاسخگویی سرورها
جلوگیری از Redirectها
پیش بارگذاری Requestهای کلیدی
استفاده از فرمت های ویدیویی برای محتوای انیمیشنی
کاهش وزن کلی بایت ها
جلوگیری از افزایش اندازه بیش از حد DOMها
بررسی نحوه عملکرد وبسایت با استفاده از تست های تایمینگ
کاهش مدت زمان Bootup جاوا اسکریپت
کاهش مدت زمان بارگذاری موضوع اصلی

2-Best Practices
برای این بخش لایت هاوس ۱۶ تست را انجام می دهد که بیشتر آنها در مورد جنبه های امنیتی وبسایت و استانداردهای مدرن لازم برای امنیت سایت هستند. لایت هاوس وبسایت را آنالیز می کند تا ببیند آیا از HTTPS استفاده می کند یا HTTP/2، چک می کند تا ببیند آیا منابع از منبع امنی وارد می شوند و همچنین میزان آسیب پذیری JavaScript نیز چک می شود. همچنین فعالیت های دیگر این بخش نیز شامل ارتباطات امن دیتابیس و عدم استفاده از فرمان های غیر امن مانند document.write() و یا استفاده از APIهای منسوخ می شود.

منبع : dmacourse